Skip to main content
Periodic Inventory - FIFO, LIFO, and Average Cost
5. Inventory / Periodic Inventory - FIFO, LIFO, and Average Cost / Problem 5
Problem 5

A company purchased 200 units of inventory at \$8 each and 300 units at \$10 each. What is the average cost per unit?