Skip to main content
GOB Chemistry
My Course
Learn
Exam Prep
AI Tutor
Study Guides
Textbook Solutions
Flashcards
Explore
Try the app
My Course
Learn
Exam Prep
AI Tutor
Study Guides
Textbook Solutions
Flashcards
Explore
Try the app
Back
1. Matter and Measurements - Part 3 of 3
Download worksheet
Problem 1
Problem 2
Problem 3
Problem 4
Problem 5
Problem 6
Problem 7
Problem 8
Problem 9
Problem 10
Problem 11
Problem 12
Problem 13
Problem 14
Problem 15
1. Matter and Measurements - Part 3 of 3
Download worksheet
Practice
Summary
Previous
5 of 15
Next
1. Matter and Measurements / Dimensional Analysis / Problem 5
Problem 5
A kilogram of apples costs 710.88 yen in Japan. Calculate the price of a pound of apples in dollars if the exchange rate is 131.40 yen/dollar.
A
\$4.7356/lb
B
\$3.5523/lb
C
\$6.5634/lb
D
\$2.4535/lb
AI tutor
0
Show Answer