If the current gain of the transistor amplifier in Fig. 40–49 is β = ic/iB = 95, what value must Rc have if a 1.0-μA ac base current is to produce an ac output voltage of 0.40 V?
One possible form for the potential energy (U) of a diatomic molecule (Fig. 40–8) is called the Morse Potential:
(a) Show that r0 represents the equilibrium distance and U0 the dissociation energy.
Guida verificata passo dopo passo
Risposta video verificata per un problema simile:
Concetti chiave
Morse Potential
Equilibrium Distance (r₀)
Dissociation Energy (U₀)
(III) A 120-V rms 60-Hz voltage is to be rectified with a full-wave rectifier as in Fig. 40–40, where R = 24 kΩ, and C = 35 μF. (a) Make a rough estimate of the average current. (b) What happens if C = 0.10 μF? [Hint: See Section 26–5.]
A zener diode voltage regulator is shown in Fig. 40–55. Suppose that R = 2.80 kΩ and that the diode breaks down at a reverse voltage of 130 V. (The current increases rapidly at this point, as shown on the far left of Fig. 40–38 at a voltage of -12V on that diagram.) The diode is rated at a maximum current of 120 mA. (a) If Rload = 21.0 kΩ, over what range of supply voltages will the circuit maintain the output voltage at 130 V? (b) If the supply voltage is 275 V, over what range of load resistance will the voltage be regulated?
