A 2.0 cm×2.0 cm square loop of wire with resistance 0.010 Ω has one edge parallel to a long straight wire. The near edge of the loop is 1.0 cm from the wire. The current in the wire is increasing at the rate of 100 A/s. What is the current in the loop?
CALC An 8.0 cm×8.0 cm square loop is halfway into a magnetic field perpendicular to the plane of the loop. The loop's mass is 10 g and its resistance is 0.010 Ω. A switch is closed at t = 0 s, causing the magnetic field to increase from 0 to 1.0 T in 0.010 s. Hint: What is the impulse on the loop? With what speed is the loop 'kicked' away from the magnetic field?
Guida verificata passo dopo passo
Risposta video verificata per un problema simile:
Concetti chiave
Faraday's Law of Electromagnetic Induction
Lorentz Force
Impulse and Momentum
At t = 0 s, the current in the circuit in FIGURE EX30.35 is I0. At what time in μs is the current (1/2)I0?
CALC A 10 cm×10 cm square loop of wire lies in the xy-plane. The magnetic field in this region of space is , where t is in s. What is the emf induced in the loop at (a) t = 0.5 s and (b) t = 1.0 s?
FIGURE P30.48 shows two 20-turn coils tightly wrapped on the same 2.0-cm-diameter cylinder with 1.0-mm-diameter wire. The current through coil 1 is shown in the graph. Determine the current in coil 2 at (a) t = 0.05 s and (b) t = 0.25 s. A positive current is into the figure at the top of a loop. Assume that the magnetic field of coil 1 passes entirely through coil 2.
FIGURE P30.47 shows a 1.0-cm-diameter loop with R = 0.50 Ω inside a 2.0-cm-diameter solenoid. The solenoid is 8.0 cm long, has 120 turns, and carries the current shown in the graph. A positive current is cw when seen from the left. Determine the current in the loop at t = 0.010 s.
A 100-turn, 2.0-cm-diameter coil is at rest with its axis vertical. A uniform magnetic field 60° away from vertical increases from 0.50 T to 1.50 T in 0.60 s. What is the induced emf in the coil?
