Skip to main content
Pearson+ LogoPearson+ Logo
Revenue, Cost, and Profit
10. The Costs of Production / Revenue, Cost, and Profit / Problem 2
Problem 2

If a product is sold at \$10 each and 500 units are sold, what is the total revenue?