For the equilibrium Br2(𝑔) + Cl2(𝑔) ⇌ 2 BrCl(𝑔) at 400 K, 𝐾𝑐 = 7.0. If 0.25 mol of Br2 and 0.55 mol of Cl2 are introduced into a 3.0-L container at 400 K, what will be the equilibrium concentrations of Br2, Cl2, and BrCl?

At 2000°C, the equilibrium constant for the reaction 2 NO(𝑔) ⇌ N2(𝑔) + O2(𝑔) is 𝐾𝑐 = 2.4×103. If the initial concentration of NO is 0.175 M, what are the equilibrium concentrations of NO, N2, and O2?
Guida verificata passo dopo passo
Risposta video verificata per un problema simile:
Concetti chiave
Equilibrium Constant (Kc)
ICE Table
Stoichiometry
At 373 K, 𝐾𝑝 = 0.416 for the equilibrium 2 NOBr(𝑔) ⇌ 2 NO(𝑔) + Br2(𝑔) If the equilibrium partial pressures of NOBr(𝑔) and Br2(𝑔) are both 0.100 atm at 373 K, what is the equilibrium partial pressure of NO(𝑔)?
At 80°C, 𝐾𝑐 = 1.87×10−3 for the reaction PH3BCl3(𝑠) ⇌ PH3(𝑔) + BCl3(𝑔) (a) Calculate the equilibrium concentrations of PH3 and BCl3 if a solid sample of PH3BCl3 is placed in a closed vessel at 80°C and decomposes until equilibrium is reached. (b) If the flask has a volume of 0.250 L, what is the minimum mass of PH3BCl3(𝑠) that must be added to the flask to achieve equilibrium?
At 25°C, the reaction CaCrO4(𝑠) ⇌ Ca2+(𝑎𝑞) + CrO42−(𝑎𝑞) has an equilibrium constant 𝐾𝑐 = 7.1×10−4. What are the equilibrium concentrations of Ca2+ and CrO42− in a saturated solution of CaCrO4?
