Skip to main content
Piecewise Functions
0. Functions / Piecewise Functions / Problem 1
Problem 1

There is an entry fee for a shop of \$5. The cost of chocolate per kilogram for the first 3 kg is \$12/kg. After 3 kg, the cost becomes \$10/kg.
What would be the total price if a child buys x kg of chocolates?
Also, draw the graph of the function.