Özel Eğitim İhtiyaçları: Ders ipuçları

Pearson Languages
Çocuklar bir sınıftaki masalara elleri havada oturuyorlardı

Bu blogda James Laidler , nöroçeşitliliğe sahip öğrenciler için derslerin nasıl planlanacağına dair içgörülerinden bahsediyor. James bir öğretmendir ve son 18 yıldır Özel Eğitim İhtiyaçları (SEN) Koordinatörüdür. Ayrıca, olumsuz klişeleri yıkmak için 'özel öğrenme güçleri' veya 'nöroçeşitlilik' gibi ifadeler kullanarak terminolojinizi göz önünde bulundurmanın ne kadar önemli olduğunu tartışıyor. Bunun da ötesinde, öğretmenlerin ve öğrencilerin SEN öğrencilerinin sınıfa getirebilecekleri güçlü yönleri tanımalarına yardımcı olmak istiyor.

James, özel ihtiyaçlar eğitimini ve öğretmenlerin derslerinin herkes için kapsayıcı olmasını sağlamak için neler yapabileceğini araştırıyor. Bu ders ipuçlarının çoğu, SEN veya başka bir şekilde tüm öğrencilerin katılımını sağlamak için uygulamak için de harikadır.

Özel Eğitim İhtiyaçlarının Tanımlanması

Özel Eğitim İhtiyaçlarının (SEN) ne olduğunu tanımlamak için, bir çocuğun özel eğitim hizmeti gerektiren bir öğrenme güçlüğü veya engeli varsa SEN'i vardır. Otistik spektrum bozukluğu (OSB), dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), disleksi, dispraksi veya anksiyete bozuklukları gibi durumlarla Öğrenciler bu çerçeveye girer.

Nöroçeşitliliğe sahip öğrenciler için kapsayıcı ders ipuçları

Öğretmenler kapsayıcı dersler oluşturmak istese de, birçoğu nöroçeşitliliğe sahip öğrencileri desteklemek için yetersiz donanıma sahip olduğunu düşünüyor. Yardımcı olmak için James, öğrenme farklılıklarını güçlü yönlere dönüştürmeyi amaçlayan ders planlaması için bazı ipuçları sunuyor:

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)

DEHB, dikkatsizlik, hiperaktivite ve dürtüsellik gibi semptomları içerebilen bir durumdur. Bu bozukluğa sahip öğrenciler kısa bir dikkat süresine sahip olabilir, sürekli kıpırdanabilir veya düşünmeden hareket edebilir.

DEHB öğrencileri için ders ipuçları:

 • Hareket molaları – DEHB olan öğrenciler uzun süre hareketsiz oturmakta zorlanabilirler. Derslerinize, onlara düzenli aralıklarla kalkma ve hareket etme fırsatı sunan kısa molalar ekleyin.
 • Grup çalışması – Öğrencileri aktif ve meşgul tutmak için sınıfa grup çalışmasını dahil edin. Bu, tahtaya çok uzun süre odaklanmaları gerekmediği anlamına gelir.
 • Dramatize dersler - Gerçekten etkili bir etkinlik, dramayı sınıfa getirmektir. Örneğin, öğrenciler rol oyunları veya diğer eğlenceli drama tabanlı etkinlikleri canlandırabilirler. Onları motive eder, dikkatlerini çeker ve tüm sınıf için eğlenceli olabilir.

Disleksi

Disleksi öncelikle doğru ve akıcı okuma ve heceleme ile ilgili becerileri etkiler. Bir kişinin fonolojik farkındalığını, sözel hafızasını ve sözel işlem hızını etkileyebilir. Disleksik öğrenciler için ders ipuçları şunları içerir:

 • Görsel Yardımlar – Disleksi olan Öğrenciler mükemmel görsel hafızalara sahip olma eğilimindedir. Fikirleri açıklamak için resimler getirmeyi deneyin veya okuduğunu anlama alıştırmaları yaparken öğrencilere yardımcı olmak için bunları uzun metinlere ekleyin.
 • yazı tipi ve boşluk – Okuma görevlerini ayarlarken, metin yazı tipini değiştirmek, yazı tipi boyutunu büyütmek ve çift boşluk bırakmak disleksik öğrenciler için oldukça faydalıdır. Metni basitçe uyarlamak, öğrenme deneyimlerini çok daha kolay hale getirebilir.
 • metin okuma yazılımı – Metinden sese özel bir yazılım kullanmak, genellikle bilgisayar ekranlarında metin okumakta veya sindirmekte zorlananlara önemli destek sağlar – ClaroRead veya Kurzweil 3000'i deneyin.

Otizm spektrum bozukluğu (ASD)

OSB, sosyal etkileşim, konuşma ve sözsüz iletişimdeki zorlukları ve kısıtlı veya tekrarlayan davranışları içeren gelişimsel bir durumdur. Semptomların şiddeti her insanda farklıdır. ASD öğrencileri için ders ipuçları:

 • Sistematik becerileri teşvik edin - Genellikle ASD'li öğrenciler diğer öğrencilerden daha sistematik olabilir. Bu, rutinleri, düzenli süreçleri ve öngörülebilir faaliyetleri tercih ettikleri anlamına gelir.
Öğrencilerden kalıpları tespit etmelerini, sayıları analiz etmelerini veya verileri değerlendirmelerini isteyerek bu becerileri ortaya çıkarmayı deneyin.
 • İlgi alanları hakkında konuşun - Otistik öğrencilerin araştırmayı sevdikleri belirli ilgi alanları olabilir. Hobileri hakkında konuşmalarını sağlayarak veya öğrencilerden seçtikleri bir konuda sınıfa sunabilecekleri projeler oluşturmalarını isteyerek onların ilgisini çekin.
 • Çevrimiçi/harmanlanmış öğrenmeyi öğretme – Okulda sosyal olarak mücadele eden bir öğrenciniz varsa, hibrit veya harmanlanmış öğrenmeyi dahil etmek bir seçenek olabilir. Bu, ASD öğrencilerine fayda sağlayabilecek okul ve insan etkileşiminin sosyal ve duygusal zorluklarını ortadan kaldırır.
 • Anksiyete bozuklukları

  Anksiyete bozuklukları normal sinirlilik veya endişe duygularından farklıdır, daha ziyade yoğun korku veya endişe içerir. Bu durum, pandeminin başlangıcından bu yana gençlerde giderek daha yaygın hale geliyor ve öğrenme yeteneklerini büyük ölçüde etkiliyor.

  Anksiyete bozukluğu öğrencileri için ders ipuçları:

  • Dil ve terminolojiyi değiştirmek – Eğitim sistemimiz çok sınav odaklıdır ve bu da öğrencilerin çok fazla stres yaşamasına neden olabilir. Sadece güvence, rehberlik ve motivasyon sunarak, kaygı duygularını azaltmaya yardımcı olabilirsiniz.
  • Açıkça konuşun - Öğrencileri, zorlanırlarsa duygularını tartışmaya teşvik edin. Bunu sizinle, bir sınıf arkadaşıyla veya okuldaki bir destek görevlisiyle yapabilirler. Size açılırlarsa, olumsuz duygu ve duygularla mücadele stratejilerine odaklanın.
  • Farkındalık teknikleri – Rehberli meditasyon veya nefes egzersizleri için günün başında beş dakika eklemeyi deneyin. Öğrencilerin güne sakin ve rahat bir şekilde başlamalarına yardımcı olabilir.

  Pearson'dan daha fazla blog

  • A group of women celebrating with confetti

   The Global Scale of English: A decade of innovation in language education

   By Pearson Languages
   Okuma zamanı: 4 minutes

   This month marks 10 years since the launch of the Global Scale of English (GSE) and what a journey it has been. As we celebrate this important milestone, it’s time to reflect on everything that has been achieved over the past decade and to take pride in the work that has contributed to the advancement of language learning, teaching and assessment around the world.  

  • Woman standing outside with a coffee and headphones

   Using language learning as a form of self-care for wellbeing

   By Charlotte Guest
   Okuma zamanı: 6.5 minutes

   In today’s fast-paced world, finding time for self-care is more important than ever. Among a range of traditional self-care practices, learning a language emerges as an unexpected but incredibly rewarding approach. Learning a foreign language is a key aspect of personal development and can help your mental health, offering benefits like improved career opportunities, enhanced creativity, and the ability to connect with people from diverse cultures.

  • A group of business people sat in a board room talking

   Ensure international business success with language training

   By Pearson Languages
   Okuma zamanı: 7 minutes

   As an ambitious business leader, you understand the importance of effective communication. However, in today’s globalized business environment, communication extends far beyond simple interaction within your organization. It involves breaking language barriers to reach out to the international market, where English training holds the key to unlocking unprecedented expansion and growth. For a business owner or leader, navigating global markets requires not only language proficiency but also a deep understanding of diverse business practices and regulations.

   The global trend is clear: Workplace English skills are a must. English is the world’s most spoken language, with one in four of the world’s population speaking it at a useful level. Improved English proficiency broadens your communication avenues, positively impacting every business facet. With English aptitude, expect heightened cultural understanding, increased productivity, efficient teamwork, and elevated positive customer experiences from service departments that ultimately streamline your entire organization.