Textbook Question
Two 3.0-cm-diameter aluminum electrodes are spaced 0.50 mm apart. The electrodes are connected to a 100 V battery. What is the capacitance?
1517
views
Verified step by step guidance
Two 3.0-cm-diameter aluminum electrodes are spaced 0.50 mm apart. The electrodes are connected to a 100 V battery. What is the capacitance?
Light from the sun allows a solar cell to move electrons from the positive to the negative terminal, doing 2.4×10−19 J of work per electron. What is the emf of this solar cell?
What is the potential difference ΔV34 in FIGURE EX26.14?
FIGURE EX26.12 is a graph of V versus x. Draw the corresponding graph of Ex versus x.
Two 3.0-cm-diameter aluminum electrodes are spaced 0.50 mm apart. The electrodes are connected to a 100 V battery. What is the magnitude of the charge on each electrode?
The electric potential along the x-axis is V = 100x2 V, where x is in meters. What is Ex at (a) x=0 m and (b) x=1 m?