Multiple Choice
A company uses a perpetual inventory system. The following information relates to the production of widgets in June:- Direct materials: \$4 per unit- Direct labor: \$3 per unit- Variable manufacturing overhead: \$2 per unit- Fixed manufacturing overhead: \$1 per unitWhat is the standard cost per widget?
65
views


